Nagyon rossz amerikai adatra ütik a dollárt, miközben erősödik a forint az MNB-döntés után

Nagyon rossz amerikai adatra ütik a dollárt, miközben erősödik a forint az MNB-döntés után

A várttal összhangban lévő 100 bázispontos kamatcsökkentés mellett, illetve az egyéb MNB-üzenetek hatására összességében erősödött a forint a kedd délutáni kereskedésben az euróval szemben 382,5-ről 381,5-ig, majd a 4 órakor megjelent rendkívül gyenge amerikai makroadatra megütötték a dollárt, ami a forintot még tovább erősítette.

Kamatemelést hozhat az új  japán jegybankelnök

Kamatemelést hozhat az új japán jegybankelnök

A japán kormány tagjai pénteki ülésükön jóváhagyták Kazuo Ueda közgazdász kinevezését a japán jegybank élére, aki április 9-én váltja Haruhiko Kurodát, a rendkívül laza monetáris politika fő támogatóját.

Moody's:

Moody's: "Szörnyen magas" kockázata van a globális recessziónak

Kellemetlenül magas az esélye, hogy az elkövetkező 12-18 hónapban a globális gazdaság recesszióba eshet – mondta Mark Zandi, a Moody's Analytics vezető közgazdásza a CNBC-nek. Ha el is kerüljük a recessziót, akkor is egy egészen gyengébb világgazdasággal találjuk majd szembe magunkat. Viszont, ha el akarjuk kerülni a recessziót, ahhoz sok szereplőnek egyidőben kell követnie ugyanazt a forgatókönyvet.

Ezért esik a forint és a zloty

Ezért esik a forint és a zloty

A gyengülő európai gazdaság hírére a forint és a zloty is historikus mélypontjára esett tegnap. Ez leginkább a gyengülő német, francia és eurózóna beszerezésimenedzser-indexeknek volt köszönhető. A piac pedig lassan elkezdi beárazni azt, hogy a lengyel és a magyar jegybank monetáris lazításba is kezdhet – írja a Commerzbank elemzője. Viszont az elemző azt is megállapítja, hogy az MNB várhatóan megfékezi a esetleges forinterősödést, viszont a gyengülésre nem várható reakció.

Az újabb pénznyomtatás határára ért az EKB

Ma még nem vágott kamatot az EKB, de kommunikációjában egyértelműen előkészítette azt szeptemberre, sőt a tartósan cél alatti inflációra hivatkozva egy átfogó lazító csomagot is belengetett. Ebben egy újabb eszközvásárlási program elindítása, illetve egy többszintű jegybanki betételfogadási rendszer is szerepelne. Az euró kezdetben kétéves mélypontra bukott, de mivel az EKB-üzenetekre már felkészült a piac, végül felpattant a délután második felében.

Fontosabb részletek

  • Az EKB kommunikációja szerint legalább 2020 közepéig a mostani, vagy ennél alacsonyabb szinten maradnak a kamatkondíciók (eddig azt mondta, hogy jövő nyárig nem módosul semmi, így tehát ez lényeges kommunikációs változás)
  • A tartósan cél alatti infláció érdekében szükség lehet további lazításra
  • Új eszközvásárlási program is szükséges lehet
  • Az előretekintő iránymutatás is változik
  • Többszintű jegybanki betéti rendszer is jöhet
  • Az eddig "2%-ot közelítő, de el nem érő" közép távú inflációs cél helyett most már arra fókuszál az EKB, hogy 2% körüli legyen az infláció és szimmetrikus toleranciasávban gondolkodik a jegybank
  • Ez és a gyenge gazdasági növekedési környezet adja meg a hivatkozási alapot a további lazítás elindítására.

Matolcsy marad az MNB élén? - Mutatjuk, mire tippel a piac

"Semmilyen meglepetés nem várható" Matolcsy György jegybankelnök újrajelölése témájában, hangsúlyozta kétszer is a csütörtöki sajtótájékoztatón Orbán Viktor kormányfő. A nem igazán egyértelmű kijelentés alapján a Portfolio villám felmérésében részt vett piaci elemzők többsége arra tippelt, hogy az eddigi elnök folytatja tovább 2019. március elejétől a jegybank élén.

Ultra laza a japán jegybank

A japán jegybank (BoJ) folytatja a laza monetáris politikát, miközben továbbra is távolinak tartja a 2 százalékos inflációs cél elérését.

Millió módját látja az MNB lazításának a Morgan Stanley

Az októberi kamatdöntésről kiadott monetáris tanácsi közlemény és egy minapi jegybankári nyilatkozat sem hagy kétséget afelől, hogy a Magyar Nemzeti Bank valóban komolyan mérlegeli a további nem-konvencionális lazítás széles tárházát a hozamgörbe hosszabb végének leszorítása érdekében és várhatóan a november 21-i újabb kamatdöntéskor be is jelent ilyen lépés(eke)t - mutat rá péntek reggel kiadott anyagában a Morgan Stanley.

Még két évig hiába vársz kamatemelésre Magyarországon

Leghamarabb 2019-ben jöhet az első kamatemelés a Magyar Nemzeti Banktól - véli a Portfolio 11 elemű elemzői konszenzusában részt vevő 7 szakértő, sőt többek szerint az sem teljesen kizárt, hogy még további monetáris lazítás jön. Ennek lehetőségét egyébként a múlt havi jegybanki kamatdöntési közlemény is megpendítette, így több elemző akkori értékelése szerint váratlanul laza hangvételűre sikerült a kommüniké. Erre egyébként lehet, hogy holnap is szükség lesz, mert a forint újra beerősödött.

Isten hozott az igazi keleti unortodoxiában!

Japán központi költségvetési adósságának már több mint harmada a jegybank kezében van, és ha így halad tovább, az évtized végére többségi tulajdonosa lehet az államadósságnak. A helyzeten a jegybank tavaly szeptemberi, nagy csinnadrattával beharangozott változtatása sem javított, sőt: ha Donald Trump véghez viszi azt, amit eltervezett, akkor könnyen lehet, hogy a japán jegybank saját magát lőtte lábon. Összességében egyre nehezebb elképzelni, hogy az óriásira hízott adósságállománytól milyen módon tud majd megszabadulni a jegybank anélkül, hogy azt valamilyen formában elengedné, ami egyelőre óriási tabunak számít a világon.

MNB: még mindig készek vagyunk a további lazításra

Egyhangúlag, mind a 9 Monetáris Tanácstag azt támogatta a február 28-i ülésen, hogy az alapkamat maradjon 0,90%, és az egynapos jegybanki betét kamatlába se változzon -0,05 százalékról - derült ki a március 15-i munkaszüneti napon közzétett jegybanki jegyzőkönyvből. Ennek utolsó mondata abból a szempontból érdekes, míg a magyar infláció az utóbbi hónapokban hirtelen jelentősen emelkedett, addig a szöveg csak arra tesz utalást, hogy ha az inflációs folyamatok szükségessé teszik, akkor kész az MNB a további lazításra.

Nagy Márton: nagyobb árversenyre van szükség a bankok között

A magyar piacon jelenleg fennálló 5 százalékpont körüli kamatfelár kétszer akkora, mint a régióban. Nagy Márton, az MNB alelönke a Világgazdaságnak adott interjújában kiemeli, hogy a magas kamatfelárat csökkenteni kell, ezt pedig a bankok közötti nagyobb árverseny tenné lehetővé. A jegybank becslései szerint idén még csökken a lakossági hitelállomány, de jövőre már 1%, 2018-ban pedig 5%-os bővülés is jöhet.

0% közelébe vághatja a kamatot a Bank of England

Ha Nagy-Britannia gazdasági visszaesése tovább gyorsul, valószínűleg további mennyiségi lazításra lesz szükség - írta Ian McCafferty, a Bank of England monetáris tanácsának tagja a Times keddi számában.

Holnap eldől, mi lesz az idei legnagyobb devizarali sorsa

Holnap kamatdöntő ülést tart a japán jegybank, ennek kimenetele pedig kritikus lesz a japán jen árfolyamának szempontjából. A napokban meghiúsult a jen kitörése a dollárral szemben, azonban egyelőre a csökkenő trendcsatorna tetején gyűjti az erejét, ennek leküzdéséhez azonban fundamentális segítségre (további jelentős monetáris lazítás) lenne szüksége a jegybank részéről. Ha a jegybank ismét csalódást okoz, akkor technikailag gyakorlatilag semmi nem áll egy 3-4%-os jen-erősödés útjába, felfelé való kitörés (gyengülés) esetén viszont a 111-es szint okozhat nagyon komoly nehézségeket.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nesze neked, ötéves szuperállampapír: tízmilliárdokat buktak a magyarok az értelmetlenné vált befektetésen
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.